Ads 468x60px

wtorek, 18 sierpnia 2015

Leczenie konopiami: konopia vs. marihuana

Ostatnio słyszymy tak wiele doniesień o leczniczych właściwościach konopi, że zaczynamy być zdezorientowani. Łzy Feniksa, olej konopny, wyciąg z konopi. Co kryje się pod tymi pojęciami? Postaramy się przedstawić kilka podstawowych informacji, jak poruszać się w świecie medycznej konopi.

1. Różnica między marihuaną a konopią


Konopia i marihuana to dwa podgatunki rośliny zwanej Cannabis sativa. Marihuana ma wyższą zawartość THC, w związku z tym jest zakazana w większości krajów. Odmiana konopi dopuszczona do uprawy w krajach UE zawiera natomiast nie więcej niż 0,2% THC. Niemniej jednak obie te odmiany zawierają kannabinoidy - związki, które aktywują receptory błon komórkowych i w ten sposób uzdrawiają nasze ciała. Najlepiej znane kannabonoidy to właśnie THC i CBD. CBD nie ma właściwości psychoaktywnych. Stosowany w połączeniu z THC wpływa na efekty przez niego wywołane, działając bardziej relaksująco i uspokajająco. Najłatwiej dostarczany jest do organizmu w postaci herbaty z liści i kwiatów lub oleju CBD.

2. Olej z marihuany (łzy Feniksa, RSO) to nie to samo co olej konopny (hemp oil, hempseed oil)


Olej konopny tłoczony jest na zimno z nasion konopi (hemp). Jest bogaty w kwasy tłuszczowe i wykorzystywany ze względu na wartości odżywcze odpowiednie dla ludzkiego organizmu. Według opinii niektórych ma lepsze właściwości niż oliwa z oliwek. Jest łatwo dostępny i można go kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Z drugiej strony mamy leczniczy olej z marihuany (tzw. łzy feniksa lub Rick Simpson Oil - w skrócie RSO), który jest wytwarzany z kwiatostanów roślin marihuany. Olej ten zawiera dużą ilość THC i innych kannabinoidów. Nie jest dopuszczony do sprzedaży w większości krajów, dlatego nie można go znaleźć w sklepach. W Polsce nie można stosować oleju RSO, podobnie jak innych form marihuany w celach leczniczych (w tym miejscu pragniemy podkreślić, że dotyczy to marihuany, a nie dopuszczonych do uprawy odmian konopi).

3. Nazwy mylące, zwłaszcza gdy przetłumaczone z innych języków


Leczniczy olej z marihuany często nazywany jest olejem konopnym. Wszelkie translatory online zamiennie stosują pojęcia konopia, marihuana, cannabis, hemp. Z pojęciem oleju konopnego spotkamy się także w artykułach prasowych, dotyczących leczenia chorych na raka lub padaczkę. Tak naprawdę opisują one kurację olejem RSO. Jest to często mylące i powoduje, że ludzie niechętnie podchodzą do produktów na bazie oleju z konopi, który jest przecież legalnie dostępny i bardzo zdrowy.

4. Jak to jest z tymi leczniczymi właściwościami?


Olej z marihuany to silny ekstrakt z rośliny, która zawiera duże ilości THC . Jest on odpowiedni do leczenia toczącej się choroby. Osiąga bardzo dobre wyniki w leczeniu z raka i innych chorób uznanych za nieuleczalne. Kannabinoidy zawarte w marihuanie korzystnie wpływają na rozpoczęcie procesu "samoleczenia" ciała. Wielką korzyścią jest uspokojenie centralnego układu nerwowego. Oznacza to, że organizm ma wycisza się, co pozwala skoncentrować mu się na tym, aby pozbyć się tego, co jest szkodliwe i przywrócić równowagę procesów życiowych. Istnieje kilka publikacji, które potwierdzają skuteczność tej terapii. Olej z marihuany jest stosowany w małych dawkach (kroplami), i nie długoterminowo. Konieczne jest w trakcie leczenia, aby prawidłowo dostosować czas leczenia i dawkowanie do konkretnej choroby. THC jest substancją psychoaktywną, która powoduje odmienne stany świadomości, których pacjenci poddani takiemu leczeniu powinni być świadomi i muszą się z nimi liczyć. W Polsce taka kuracja jest praktycznie niedostępna. Do tej pory leczenia tą metodą podjął się jeden lekarz - Marek Bachański, jednak dyrekcja Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie prowadził badania nad medyczną marihuaną odsunęła go od leczenia pacjentów.

Olej konopny jest produkowany przez tłoczenie na zimno nasion wybranych odmian konopi nie zawierających THC. Jest to szczególnie odpowiednie dla profilaktyki, jako dodatek do leczenia i regeneracji (na przykład po operacji, chemioterapii). To naturalna i zdrowa alternatywa dla oliwy z oliwek i smaczniejsza alternatywa dla oleju z ryb. W porównaniu z olejem z oliwek zawiera 25 razy więcej kwasów tłuszczowych omega. Poza tym zawiera niezbędne dla ludzkiego organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, B1, B2, B6, C i E, fitynę (stosowaną w medycynie w leczeniu niedokrwistości), chlorofil i lecytynę. Jego skład pomaga chronić serce i naczynia krwionośne, odżywia mózg i inne narządy. Jest także idealnym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, ponieważ dostarcza podstawowe substancję wymagane dla rozwoju narządów. Olej ten może być stosowany długotrwale w ramach zdrowego stylu życia. Znajduje zastosowanie zarówno w kuchni jak kosmetyce.
 
 
Blogger Templates