Ads 468x60px

piątek, 27 listopada 2015

Olej z konopi – właściwości lecznicze

Olej konopny produkuje się z popularnych w dawnej Polsce nasion konopi siewnej, która w odróżnieniu od konopi indyjskiej nie wykazuje działania narkotycznego. Współcześni naukowcy odkryli, że olej konopny zawiera szereg cennych aminokwasów i nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) oraz rzadki rodzaj białka o składzie podobnym do tego, które znajduje się w surowicy ludzkiej krwi.


Cechy oleju konopnego
Ten rodzaj oleju wytwarza się z tłoczonych na zimno i wyselekcjonowanych odmian konopi siewnej, czyli Cannabis sativa. Świeżo wytłoczony olej konopny ma zielonkawy kolor i charakterystyczny orzechowy zapach. Warto mieć świadomość, że wysoka zawartość NNKT w oleju konopnym sprawia, że źle znosi on kontakt ze światłem i powietrzem. Aby zachował swoje lecznicze właściwości, należy więc przechowywać go tylko w butelkach z ciemnego szkła, a po otwarciu trzymać w lodówce i przechowywać od 3 do góra 6 miesięcy. Kupując olej konopny, wybierajmy ten wartościowy, czyli tłoczony na zimno. Zwróćmy też uwagę na jego pochodzenie oraz certyfikaty uprawy, by mieć pewność, że nabywamy produkt o prawdziwie leczniczym działaniu.

Prozdrowotne działanie oleju konopnego
India Olej konopny tłoczony na zimno 250ml
Delikatny w smaku olej z konopi siewnej cechuje niezwykłe bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych takich jak: kwas oleinowy, linolowy i linolenowy, jak również gamma-linolenowy. Olej konopny nie zawiera cholesterolu, jest łatwo przyswajalny przez nasz organizm i zapewnia mu prawidłowe funkcjonowanie. Ten wartościowy produkt jest źródłem witamin (A, E i K) oraz składników mineralnych: magnezu, wapnia i cynku. Spożywanie oleju konopnego zmniejsza ryzyko wystąpienia zawałów i udarów, a także chroni przed chorobami nowotworowymi. Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju konopnym mogą ochronić nasz organizm przed powstawaniem zakrzepów i zaburzeniami rytmu serca. Dzięki tym kwasom zmniejszają się też stany zapalne stawów i poprawia się wygląd skóry poprzez zwiększenie jej elastyczności.

Badania dowiodły, że składniki zawarte w oleju konopnym są pomocne w leczeniu chorób skórnych, mogą poprawiać naszą wydolność umysłową i redukować stany zapalane układu pokarmowego. Co więcej, zawarta w oleju konopnym witamina K wykazuje właściwości przeciwkrwotoczne, odpowiadając również za krzepliwość krwi i uczestnicząc w formowaniu się tkanki kostnej. Jako że olej konopny jest łatwo absorbowany przez skórę i cechuje się dobrą rozsmarowalnością, jego lecznicze właściwości wykorzystuje się także w preparatach kosmetycznych. Dzięki bogatej zawartości aminokwasów olej konopny wykazuje działanie korzystne na skórę głowy i włosy, zapobiegając przy tym powstawaniu zmian trądzikowych. Olej konopny to jeden z najzdrowszych dostępnych w sprzedaży olejów, który można polecić każdemu. Warto poznać jego lecznicze właściwości i uznać za ważny składnik niezbędny w zdrowej i zbilansowanej diecie. Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości olej konopny warto polecić zwłaszcza osobom w okresie rekonwalescencji i chorym na awitaminozę. Dzięki obecności fityny olej z nasion konopi siewnej znajduje także zastosowanie w leczeniu histerii, neurastenii, krzywicy, czy niedokrwistości.

Jeszcze do niedawna produkty z konopi siewnej były wycofane z powszechnego użytku z powodu błędnych skojarzeń z konopiami indyjskimi, z których wytwarza się haszysz i marihuanę. Na szczęście współczesna medycyna oddaje sprawiedliwość temu niezwykłemu olejowi i potwierdza lecznicze właściwości roślin włóknistych zwanych potocznie konopiami siewnymi.

Źródło: http://medkonopia.pl/Olej-konopny,c,1

 
 
Blogger Templates