Ads 468x60px

wtorek, 8 grudnia 2015

Nowe propozycje na liście zdrowej żywności

Zdrowa żywność to nic innego, jak produkty spożywcze, które zawierają substancje korzystne lub lecznicze dla ludzkiego organizmu. Z kolei spożywanie zdrowej żywności to przyjmowanie takich pokarmów i napojów, które zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych np. otyłości, udarów, czy nowotworów.

Do tzw. "zdrowej żywności" bez wątpienia należy zaliczyć popularne (zwłaszcza w USA) nasiona konopi i różnego rodzaju produkty z nich wytworzone. Są one bardzo bogate w substancje odżywcze np. kwasy tłuszczowe omega, aminokwasy oraz składniki mineralne. W Polsce dopiero nastaje moda na produkty konopne. Możemy nabyć je w tradycyjnych sklepach ze zdrową żywnością, albo w wyspecjalizowanych e-sklepach, które oferują produkty wyłącznie z tej cennej dla zdrowia rośliny.  

Kto powinien spożywać produkty z konopi?
Top produktem na liście zdrowego żywienia śmiało można nazwać olej z nasion konopi. Zawiera on aż 80% niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (EFA), kwas linolowy (LA, 50-70%), alfa-linolenowy (ALA, 15-25%) i gamma-Linolenic acid (GLA, 1-6%). Czy zdajecie sobie sprawę, że mieszanka kwasu linolowego i kwasu alfa-linolenowego w oleju konopnym może zaspokoić nasze potrzeby żywieniowe? Okazuje się, że oba pełne białka oraz olejki eteryczne znajdujące się w nasionach konopi są w idealnych proporcjach, jeśli chodzi o zdrowe żywienie człowieka. Niestety niedobór kwasów tłuszczowych NNKT może powodować choroby skórne, utrudniać zajście w ciążę, czy powodować problemy ze wzrokiem. Potrawy z wykorzystaniem konopi siewnej to doskonały pokarm dla dzieci, osób o niskim spożyciu kwasów tłuszczowych, a także idealne rozwiązanie dla sportowców.  

Zastosowanie w kuchni
Dostępne na rynku w postaci łuskanej i niełuskanej nasiona konopi możemy wykorzystywać jako dodatek do sałatek, kasz, kanapek, potraw z ryżem, makaronem, musli, płatków, czy chleba. Nie zmieniają one wprawdzie jakoś szczególnie smaku potraw, ale są cennym składnikiem odżywczym ze względu na bogactwo białka oraz dobrze zbilansowanych kwasów tłuszczowych, jak również witamin, czy minerałów. Do łask stopniowo powraca znany w dawnej kuchni polskiej olej z konopi, który kiedyś kojarzono zwłaszcza z daniami spożywanymi w czasie postu. Ten olej warto stosować do sałatek, czy surówek, bądź jako zdrową okrasę do kasz, twarogu, pieczywa, czy ziemniaków. Warto wiedzieć, że oleju z konopi nie powinno używać się go do smażenia, bo pod wpływem temperatury traci on swoje właściwości odżywcze.

W sklepach ze zdrową żywnością i w wyspecjalizowanych e-sklepach możemy nabyć ciekawe produkty na bazie konopi siewnej. Oprócz czystego oleju znajdziemy tam między innymi: nasiona, syrop konopny z dodatkami, czy makarony typu penne, lub wstążki. Pamiętajmy, że zarówno nasiona, olej, jak i inne produkty z konopi siewnej należy przechowywać w odpowiednich warunkach, by nie straciły swoich zdrowotnych właściwości na czele z cennymi kwasami tłuszczowymi. Nasiona konopi najlepiej przechowywać w lodówce, zaś olej w ciemnym miejscu o umiarkowanej, ale stałej temperaturze. Żywność z konopi to nie tylko zdrowy sposób na zbilansowanie diety, ale również niebanalne urozmaicenie naszego menu na co dzień i od święta.

Źródło: MedKonopia.pl
 
 
Blogger Templates