Ads 468x60px

wtorek, 8 grudnia 2015

Propozycja dla zdrowo odżywiających się – makaron konopny

Jeśli szukasz sposobu na lepsze trawienie, równowagę hormonalną i poprawę przemiany materii, zastosuj w swej diecie produkty z konopi siewnych. Nie zawierają one żadnych substancji psychoaktywnych i nie powodują efektów halucynogennych. Co więcej ich unikalne właściwości mogą bardzo korzystnie wpływać na zdrowe funkcjonowanie naszego organizmu. Smacznym i zdrowym składnikiem wielu, również wykwintnych dań, może być ciekawy produkt, jakim jest makaron wyprodukowany z mąki konopnej.

Dlaczego warto spożywać żywność z konopi?
Produkty spożywcze wytworzone na bazie nasion z konopi stanowią cenne źródło łatwo przyswajalnego białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega 6, omega 3) oraz nierozpuszczalnego błonnika. Co więcej olej, mąka, czy makaron z konopi zawiera witaminę E, przeciwutleniacze oraz mnóstwo dobroczynnych dla ludzkiego organizmu makroelementów (potas, magnez, żelazo, cynk, wapń, fosfor) i mikroelementów (stront, arsen, chrom). Liczne badania naukowe z ostatnich lat wykazały, że obecny w produktach z konopi kwas linolowy może znacznie spowolnić proces starzenia się oraz jest pomocny w walce z chorobami skóry, na czele z trudną do leczenia tradycyjnymi metodami łuszczycą. Produkty spożywcze z konopi to ważny składnik w kuchni wegetariańskiej. Konopie zawierają wszystkie aminokwasy, jak białko zwierzęce, a także osiem aminokwasów określanych mianem egzogennych, czyli takich, których nasz organizm potrzebuje, ale sam nie jest w stanie ich wyprodukować. Ponadto nasiona konopi są bogate w błonnik, który w naturalny sposób może oczyszczać nasze jelita i zmniejszać łaknienie na cukier.

Właściwości makaronu z mąki konopnej
Jeśli chcesz zaskoczyć swoich bliskich nowymi smakami, a przy tym stawiasz na zdrową i smaczną, pełną nowoczesnych składników kuchnię, wypróbuj makaron z mąki konopnej w kształcie wstążek lub popularnych rurek. Ten niezwykle zdrowy i przygotowany według tradycyjnej receptury produkt stanowi unikalne połączenie semoliny, czyli pszenicy typu durum z mąką konopną. Jakie właściwości posiada mało znana w Polsce mąka konopna? Jest szczególnie bogata w kwasy tłuszczowe omega (3, 6, 9), witaminy (A, B1, B2, B3, B6, C, D i E), wapń, magnez, żelazo, cynk oraz inne mikroelementy. W 100 gramach tego rodzaju mąki znajduje się aż 30 gram białka (protein). Makaron z mąką konopną skutecznie oczyszcza jelito grube i wypłukuje z organizmu szkodliwe toksyny. Ułatwia perystaltykę jelit, jest również doskonałym środkiem zapobiegającym zaparciom. Warto wiedzieć, że makaron z mąki konopnej powinien znaleźć się także w diecie osób starszych. Mąka konopna wpływa bowiem na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, poprawia funkcję serca, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia udaru.

Kiedy już dokonacie zakupu makaronu konopnego, pamiętajcie, że należy przechowywać go w suchym i chłodnym miejscu, a przede wszystkim chronić przed szkodliwym dla składników odżywczych słońcem. Jak przygotować makaron konopny? Wystarczy wrzucić go do gotującej się i lekko osolonej wody, a następnie gotować maksymalnie 10 minut.
 
 
Blogger Templates