Ads 468x60px

niedziela, 8 maja 2016

LUCERNA - niedoceniona roślina lecznicza


LUCERNĘ kojarzymy zwykle tylko z paszą dla zwierząt. Tymczasem ma ona, wykorzystywane już od czasów starożytności, niezwykłe właściwości lecznicze.

Lucerna siewna (Alfalfa)
Z Iranu
Pochodzi z Persji (Iranu), do Europy przywiózł ją Aleksander Wielki, który docenił jej wartość jako... paszy dla koni. Lucerna uprawiana jest od ponad 2 tysięcy lat i przez wiele cywilizacji uważana była za cudowne ziele.
Dzięki głębokiemu systemowi korzeni wchłania minerały i niezbędne składniki odżywcze, co czyni j jednym z najzdrowszych ziół na świecie.Mieszkańcy krajów arabskich nazywali ją ,,matką ziół " ze względu na nadzwyczajne działanie odżywcze i lecznicze.
W rolnictwie jest wykorzystywana dla przekształcania ubogich pastwisk w wartościowe obszary rolnicze. Z pól lucerny pozyskuje się doskonałej jakości miód. Lucernę wykorzystuje się także w kuchni. Liście jada się surowe lub lekko podgotowane na jarzynę, a podkiełkowane nasiona nadają sałatkom słodkiego smaku zielonego groszku. 
 
Bogactwo składników odżywczych
Nadziemne części rośliny są bogate w beta karoten, witaminy B, C, D, E, P i K , kwas foliowy, luteinę oraz sole mineralne, takie jak wapń, potas,magnez, ,fosfor. żelazo, kobalt, mangan, jod, selen,sód i krzem. Dzięki wysokiej zawartości chlorofilu, lucerna ma także działanie odtruwające i zapobiega nowotworom układu trawienia.  Dzięki swym właściwościom alkalizującym z powodzeniem stosowana jest w leczeniu refluksu i wrzodów trawiennych, w zaburzeniach przewodu pokarmowego – wzdęciach, wrzodach, braku apetytu. Odtruwa organizm, a w szczególności wątrobę.
Dzięki zawartości dużych ilości witaminy C działa przeciwzapalnie i relaksująco na żyły i tętnice. Regeneruje dziąsła i wspomaga leczenie parodontozy.
Lucerna jest bogata także w białko i aminokwasy, saponozydy, fitoestrogeny, garbniki, związki fenolowe, nienasycone kwasy tłuszczowe. Lucerna jako jedna z niewielu roślin zawiera fluor, który jest ważnym czynnikiem tworzącym emalię zębową oraz chroniącym zęby przed próchnicą poprzez bakteriobójcze działanie na drobnoustroje w jamie ustnej.
Lucerna wspomaga wchłanianie i przyswajanie węglowodanów, białka, wapnia, żelaza i innych pierwiastków śladowych. Działa szczególnie korzystnie na osoby w starszym wieku wzmacniając im system immunologiczny i spowalniając proces starzenia się. Lucerna jako roślinne pożywienie odżywia organizm, zwiększa siłę życiową, wydolność fizyczną, dzięki działaniu uspokajającemu zapewnia lepszy sen.

Wspomaga leczenie ostrego i przewlekłego zapalenia pęcherza moczowego lub prostaty, zmniejsza też bóle reumatyczne i wspomaga laktację (wydzielanie mleka). Udowodniono, że dzięki spożywaniu preparatów z lucerny, wzrasta ilość hemoglobiny we krwi. Zawarty w niej chlorofil z uwagi na swoiste właściwości natleniania krwi jest wysoko ceniony w profilaktyce i zwalczaniu anemii i chorób płucnych.
Ponieważ lucerna zawiera duże dawki witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, wskazane jest po kilku miesiącach zrobić przerwę w jej przyjmowaniu. Ze względu na dużą zawartość witaminy K osoby zażywające leki zmniejszające krzepliwość krwi (tzw. antykoagulanty) nie powinny bez konsultacji z lekarzem stosować preparatów lucerny.
Bardzo ważną grupą ciał czynnych, zawartych w korzeniach lucerny, są saponiny, które mają bardzo silne właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Saponiny obniżają ponadto poziom cholesterolu, podwyższają wydzielanie steroidów i kwasów żółciowych, chronią przed arteriosklerozą i pobudzają regresję miażdżycy.
Lucerna jest wyjątkowo korzystna dla kobiet w okresie menopauzy, gdyż z uwagi wysoką zawartość izoflawonów o działaniu estrogennym, wyciąg z lucerny łagodzi nieprzyjemne objawy okresu przekwitania. 
 
W medycynie ludowej
 Lucerna stosowana jest w leczeniu cukrzycy.
 Spożywana w ilości 62,5 g/kg oraz dodawana do wody (2,5 g/l), 
redukuje hipoglikemię myszy.

Dodatek do żywności  
Na terenie Meksyku i Nikaragui dietetycy postanowili wprowadzić jako dodatek do żywności ekstrakt z lucerny dla 200 dzieci i matek z rodzin ubogich, dotkniętych anemią. Zaobserwowano znaczącą poprawę stanu zdrowia -już ciągu 3 miesięcy u ponad 85% przypadków poziom hemoglobiny podniósł się do normalnego.
Wyniki tego eksperymentu udowodniły, że regularne przyjmowanie ekstraktu z lucerny przyczynia się do podniesienia ogólnego stanu zdrowia u osób cierpiących na grypę, zapalenie migdałków, cukrzycę, artretyzm, bronchit, zapalenie płuc, alergię, astmę, gruźlicę. Efektem tego działania było obniżeniu zachorowalności na dziecięce choroby lub skrócenie czasu ich trwania, co poprawiło frekwencję dzieci w szkole i ich wyniki w nauce. Różne infekcje oddechowe stały się mniej poważne i trwały krócej.Zaobserwowano także zwiększenie się apetytu, zmniejszenie zmęczenia, likwidację problemów ze skórą, poprawę wzroku, ustąpienie bólów głowy oraz bezsenności. Te badania potwierdzają, że substancje naturalne obecne w lucernie siewnej znakomicie wpływają na ogólną poprawę zdrowia, a lucerna powinna znaleźć swoje należne jej miejsce zarówno w diecie, jak i w lecznictwie.
 
 
Blogger Templates